Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Dřevěné příhradové vazníky se čím dál tím častěji stávají součástí různých typů staveb. Jsou oblíbeným řešením nejenom pro rodinné domy, bytové domy, průmyslové a skladové objekty, ale i stavby vícepodlažních průmyslových budov a skladů. Pojďme tak nakouknout pod střechu tomu, jaký potenciál v sobě dřevěný příhradový vazník ukrývá.
Příhradový vazník se představuje
A to ve své plné kráse. Příhradový vazník, známý taktéž jako vazník či vazníkový krov, je dřevěná příhradová konstrukce, jejímž úkolem je unést, přenést a rozložit zatížení střešního pláště do obvodové konstrukce. Dnes se vyrábí různé typy a velikosti, které skvěle dosednou na různé půdorysy staveb a tvary střech.
Jak vyrůstá vazník do krásy a funkčnosti?
Standardně během dvou fází. V té první, trvající zhruba tři až čtyři týdny, se rodí budoucí vazníková konstrukce z dřevěných fošen, které se na pilách řezají do finálních tvarů. Z těchto dílů se postupně vytvoří požadovaný tvar konstrukce. Ten je složen z jednotlivých částí pospojovaných styčníkovými deskami s prolisovanými trny, čímž vznikne extrémně účinný spoj. Ten je nutný proto, aby vazník unesl nejenom to, co mu naloží samotná stavba, ale také příroda.
Poté, co je vazník připravený opustit výrobní halu, dojde k jeho převozu pomocí speciální techniky na místo určení. Na připravenou stavbu s nosnou podkladní konstrukcí se tak během dne, v řádu několika hodin, vazník usadí a ukotví. Tak je položen základ pro vznik komfortního prostoru, který jen tak něco neohrozí.
Rozhodující faktory při výběru vazníků
- Tvar střechy - půdorys stavby i takové detaily jako vikýře a přesahy mají vliv na celkový projekt realizace, výrobu, cenu i samotnou montáž.
- Zatížení konstrukce – a to působením nejen střešního pláště a zvolenou krytinou, ale i zatížením podhledem, tedy tepelnou izolací. A slovo má v tomto případě i samotná příroda, která prostřednictvím sněhových vánic a silného větru vystavuje konstrukci těm nejtěžším zkouškám.
- Lokace stavby - není místo jako místo. Při hledání toho ideálního je třeba myslet na dané klimatické podmínky konkrétního prostoru, kterým je nutné stavbu rozhodně přizpůsobit. A v neposlední řadě ovlivňuje umístění také cenu převozu hotové konstrukce na místo určení.
Jaké výhody v sobě dřevěné příhradové vazníky skrývají?
- Variabilní řešení. Vazník zastřeší krásou a funkčností různé tvary střech a jakékoliv typy půdorysů.
- Prostor je zaštítěný funkčností a bezpečností vycházející z přesného a důkladného výpočtu.
- Díky prefabrikaci ve výrobní hale získáte konstrukčně precizní a přesné díly.
- Velmi rychlé řešení. Díky hotovým dílům se pohybuje čas strávený na stavbě pouze v řádu několika hodin.
- Příjemnou přírodní atmosféru dřeva, která se propíše do celého prostoru svým půvabem, originalitou a vůní. A to vše s využitím dřeva jako obnovitelného zdroje.
- Možnost uložení nosníků na obvodových stěnách, a tak můžete při uspořádání interiérů popustit uzdu fantazii, aniž by vás limitovaly nosné stěny.
- Realizaci s přesahem k životnímu prostředí, neboť dochází k výrazné úspoře použitého materiálu.
- Investici, při které nezničíte svůj rodinný rozpočet, ale naopak budete mile potěšeni přívětivou cenou.
Pokud vás dřevěné příhradové vazníky oslovily, pak je dalším krokem najít vhodného dodavatele. Takového, který vás seznámí s dřevěnými konstrukcemi a dokáže proměnit vaše představy o vysněném prostoru v reálnou stavbu s příjemnou atmosférou, do které se propisuje nejenom krása a vůně dřeva, ale také upřímná radost z celé realizace.